ציפורים מקייצות

 

עם בוא האביב מתחילות הציפורים שוב לנדוד. הציפורים החורפות, ששהו אצלנו מהסתיו ובהן הנחליאלים הלבנים, הדוחלים  שחורי-הגרון, אדומי-החזה, האגמיות, הברווזים, הדיות, האנפות האפורות, העגורים הקורמורנים ועוד  - נפרדות מאיתנו ונודדות צפונה לארצות בהן הן דוגרות ומגדלות את צאצאיהן. ציפורים רבות חולפות דרך ישראל בעונה זו בדרכן ממחוזות החריפה שלהן באפריקה לאירופה ואסיה, וביניהן  חסידות, מיני דורסים, נחליאלים צהובים ורבים אחרים. יחד עם החולפות מגיעות אלינו מאפריקה גם הציפורים המקייצות. ציפורים אלה, שמבלות את החורף באפריקה, מגיעות לארץ באביב, דוגרות כאן, מגדלות את צאצאיהן ועם סיום הקינון  נודדות דרומה, חזרה לאפריקה.

כבר בפברואר מגיעות הציפורים המקייצות הראשונות, הרחם והקוקייה המצויצת, שנטפלת לקיני העורב האפור. סיס החומות מגיע  מידי שנה, בשבוע האחרון של פברואר, אז גם מגיעים ראשוני הבזים האדומים וראשוני החיוואים.

כבר בימי קדם הבחינו במועד ההגעה הקבוע של העופות, כמוזכר בספר ירמיהו, בפסוק "ותור וסיס ועגור שמרו עת בואנה" (ח' 7).

במהלך חודש מרס מגיעים רוב העופות המקייצים – סלעית קיץ, קנית קטנה, גבתון אדום-מקור, חמרייה וסבכי קוצים. לקראת סוף מרס מגיעים גם השרקרקים המרהיבים בצבעיהם ומתחילים מייד בתהליכי הקינון במחילות שלהם. אחרוני המקייצים מגיעים באפריל וביניהם התור המצוי, שהמייתו המתמשכת מסמנת את בוא האביב כמוזכר בפסוק משיר השירים "וקול התור נשמע בארצנו" (ב' 12).

 העופות המקייצים מקננים מייד עם בואם, ובסיום עונת הקינון הם עוזבים אותנו. הסיסים עוזבים כבר במהלך חודש יוני, הבז האדום מתחיל לעזוב ביולי, אך רוב המקיצים עוזבים בספטמבר.

33 מיני ציפורים שבים ארצה באביב כדי לדגור בה.

 

שאלה פילוסופית – ביולוגית מעניינת, שכנראה טרם נחקרה, ולכן אין לה תשובה, היא -  היכן בעצם ביתן של הציפורים הנודדות?  האם אפריקה היא הבית  והן רק 'קופצות' לקנן באביב במקום שיכול לספק להן תנאים מועדפים מבחינת מזון ואורך יום?  או אולי מקום הקינון הוא הבית והן רק 'קופצות' לאפריקה, בתקופה שהתנאים בבית עשויים להיות בעייתיים מבחינת זמינות מזון?

 

 

לקבלת מידע – בזמן אמת על מספר הציפורים שנודדות כעת, על הגובה שבו הן עפות, על כיוון המעוף שלהן ועל מהירות הנדידה שלהן – היכנסו למידע בזמן האמת של  המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון במדור 'שיטות מעקב' - באתר 'הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות'  www.birds.org.il 

או כתובת ישירה  http://www.birds.org.il/show_item.asp?itemId=1644&levelId=405

 

מקורות המידע:

1.         פז, עוזי, 1986,  האנציקלופדיה לחי ולצומח בא"י, כרך 6 הוצ' החברה להגנת הטבע ומשרד הביטחון.

 


 

בז אדום בירושלים

צילום: עמיר בלבן

 

גוזלי בז אדום בירושלים

צילום: עמיר בלבן

 


 

תור מצוי

צילום: איציק אמיר

 

שרקרק מצוי

צילום: איציק אמיר

 

לאתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

http://www.yardbirds.org.il

 

‏07/03/2006