yardbirds logo

 

לינה מקובצת

כתבו שלומית ליפשיץ ודורון להב

 

מיני עופות רבים, החיים בלהקה, נוהגים להתרכז יחד לעת שקיעה וללון בלינה מקובצת, בדרך כלל על גבי עצים, עליהם הם שבים ומתקבצים לילה אחר לילה. תופעת הלינה המקובצת הינה אחת היפות בחיי הציפורים וכל מי שיחזה בא לא יוכל להישאר שווה נפש למראה להקות הציפורים המתכנסות ללינה תוך כדי ביצוע תרגילי תעופה והשמעת ציוצים רמים.

ישנן תופעות רבות בתהליך שאין עליהן תשובה חד משמעית כגון: הסיבות להתכנסות המשותפת, מדוע עצים או אתרים מסוימים נבחרו ללינה ואחרים לא, האם ישנה העדפה של סוג עץ אחד למין של ציפור מסוימת ועוד.

תיאור התקבצות הלינה של נחליאלים מאפיין את מנהגן של רוב הציפורים שלנות לינה מקובצת. אצל חלקן אין התכנסות לאתר טרום לינה והן מתכנסות ולנות באותו המקום. כשעה ויותר לפני השקיעה מתחילים העופות לעוף אל אתרי הלינה, כיחידים או בקבוצות קטנות. בדרכם לאתרי הלינה הם מתקבצים, תחילה במקומות ריכוז מסורתיים. הם עומדים במקומות אלה ברווחים של עשרות סנטימטרים זה מזה, ומטפלים בנוצותיהם. ממקום טרום הלינה הם פורשים בקבוצות של עשרות ואף מאות פרטים ועפים לעבר מושבות הלינה. הנחליאלים הראשונים מגיעים אל מקומות הלינה כמחצית השעה לפני השקיעה. בתחילה הם באים כבודדים, ואחר כך בעשרות, ואף במאות. הם עומדים אז על כרכובי גגות ובמקומות בולטים אחרים, במרחק 30-15 ס"מ זה מזה ואחר כך הם צונחים-נוחתים למקום הלינה. אתר הלינה ממוקם  לרוב בעצים ירוקי עד וסבוכי עלווה. דומה כי הנחליאלים מעדיפים לצורך זה את פיקוס השדרות על פני עצים אחרים. הנחליאלים לנים לעתים גם בחישות קנים, על גג של לול, בחממה או על גג מפעל תעשייתי כלשהו. עשרות, ואולי מאות מושבות לינה, מפוזרות ברחבי הארץ ורבות מהן בלבם של יישובים או ערים גדולות. בירושלים נמצאו בחורף 80/81 לפחות 7 ריכוזים כאלה; בתל אביב נמצא בשנות ה- 60 מספר דומה ומאז כנראה לא נערך סקר ארצי בנושא מושבות הלינה.

בכל אחת ממושבות אלה לנים מעשרות ועד אלפי נחליאלים. הם עשויים לעוף אליהן מטווח 15 ק"מ ויותר. מרכזי הלינה הגדולים ידועים בקביעותם משנה לשנה אם כי הם עשויים להשתנות בעקבות הפרעה רצופה.

הנחיתה למקום הלינה מאזור ההתכנסות מתרחשת מ- 5 דקות לפני השקיעה ועד כ- 10 דקות לאחריה. הנחיתה באתר הלינה מלווה בתחילה בציוצים רמים ובריבים. אלה נמשכים עד שכל פרט מוצא את מקומו. רק כמחצית השעה לאחר מכן משתרר שקט. הנחליאלים מתעוררים כמחצית השעה לפני הזריחה וכולם נוסקים ממושבת הלינה בבת אחת ועפים - אם אל נחלותיהם ואם אל שטחי האכילה המשותפים שלהם.

 

 

להקת נחליאלים מעופפת לנקודת ההתכנסות

נחליאלים מתכנסים על אנטנה לקראת לינת הלילה

P1110015

P1110016

 

צילום: דורון להב

 

 

 מוכרות בחורף להקות הענק של הזרזירים, שמעופן בשמים דומה לענן שנע בצורה אחידה ומחליף כיוון במתאם מדויק של מאות אלפי משתתפיו. בעבר הייתה ידועה תופעת לינת הזרזירים באל חמה שבגולן ובימים אלה ניתן לראות להקות זרזירים לעת שקיעה מעל אתר האשפה דודאים שבדרום ובאזור אניעם שברמת הגולן .

 

זרזירים במושב אניעם

roosting 1

roosting 2

צילום: סורל ריטר

 

סירטון על התכנסות ללינת לילה של זרזירים: http://www.fazed.org/video/?id=336

 

כשמדובר בעופות גדולים, כגון אנפות וקורמורנים, הלינה המקובצת גורמת לנזק משמעותי לעץ עליו הם לנים. הנזק נגרם כתוצאה מהלחץ הפיזי של העופות, כמו גם מכמויות הלשלשת שמושארות שם מידי לילה, המכסות את פני העלים. במבט מזרחה  מכביש החוף ( כביש מספר 2 ), במקום שבו הוא חוצה את אפיק נחל חדרה, ניתן לראות באזור "חוות חפציבה" עצי איקליפטוס  שמתו כתוצאה מלינת הקורמורנים עליהם בחורף. העצים המתים מאופיינים בצבע הלבן של לשלשת הקורמורנים.

 

לינת קורמורנים בחוות חפציבה

P1010038

צילום: דורון להב

 

לעתים  נפסק מנהג הלינה המקובצת בתקופת הקינון אך נמשך ביתר עונות השנה.  רשימת העופות הנוהגים לישון בלינה מקובצת ארוכה: דרורים,פרושים, בזבוזים, תפוחיות,  סנוניות, תורים, קורמורנים, אנפות לילה, מגלנים, עורבים, דיות, שחפים, יונים, זרזירים, דררות, מאינות  נחליאלים ועוד. הנחליאלים שונים מהיתר בכך שבמשך היום רובם אינם בלהקה אלא מצויים בשטח ביחידות או בזוגות ושומרים על תחומי מחיה בקנאות. אך עם רדת הערב "משנים הנחליאלים  את עורם" ומתקבצים ללינה בלהקות ענק, בדרך כלל על עץ ירוק-עד במרכז העיר.

 

אנפיות בקר מכונסות ללינת לילה

roost 3

צילום: שלומית ליפשיץ

 

 

את תופעת הלינה המקובצת  חקרו הפרופסורים  אמוץ ואבישג זהבי. השאלה ששאלו הייתה  - מה היתרון שמשיג הפרט שמשקיע מאמץ מעוף של עשרות קילומטר כדי להגיע לאתר לינה?.

אמוץ  ואבישג זהבי כותבים בספרם (1): במבט ראשון נראה כי העופות בוחרים להם מרכז לינה מוגן מטורפים כגון במרכז עיר או במרכז ביצה וכן מקומות מוגנים מרוח וחמים יותר, באזורים עירונים או בעמקים חמים. אולם בדיקה מעמיקה יותר מלמדת שמקומות חמים ומוגנים מרוח אינם נדירים וכן הרווח שצפוי בהיבט הזה ולא מצדיק את ההתכנסות דווקא במקום אחד. היו חוקרים שסברו שהלינה המקובצת מקטינה את סכנת ההיטרפות. אך לשם כך מספיק  שילונו יחד כמה מאות או אלפי פרטים ואילו מושבות הלינה המקובצת  מונות לעיתים עשרות אלפי פרטים. השווינו בין מינים שנוהגים להתרכז באתרי לינה לכאלה שאינם כאלה ושמנו לב כי המתרכזים הם מינים שניזונים ממזון המזדמן לתקופות קצרות ובמקומות לא צפויים, כגון נחילי דגים, בריכות דגים שמתרוקנות, נחילי חרקים, שדות שנחרשים וכדומה.  מכאן עלה הרעיון שהלינה המקובצת משמשת למעשה מרכז מודיעין למציאות של מזון. העופות שאינם יודעים היכן מצוי המזון מוצאים אותו על ידי כך שהם עפים אחרי חבריהם שיודעים. כיצד הם מזהים את חבריהם שיודעים? על פי המעוף הבטוח והישר שלהם.... בניסוי שנעשה עם עורבים – הונחו להם פגרים ונמצא שלמחרת היום שנמצא  פגר על ידי עורב אחד, הגיעו אליו כבר עורבים  רבים.

 

טיבוע סנוניות באתר לינה מקובצת בהרצליה. צילם: יהודה כץ

 

כמה דרכים לזיהוי וגילוי של אתר לינה מקובצת של נחליאלים,דרורים וזרזירים:

1. כאשר נלך ברחוב נשים לב האם ליד עץ מסוים, בד"כ עץ גדול וצפוף עלווה, ישנם כתמים רבים של לשלשת יותר מאשר ליד עצים אחרים שבשדרה.

2. כאשר נלך ברחוב, סמוך לשעת שקיעת השמש, נשים לב האם ליד עץ מסוים נשמעים קולות ציוץ רמים יותר מאשר ליד עצים אחרים שבשדרה. לפעמים כאשר אתר הלינה קרוב לביתנו נשמע את הציוצים הרמים סמוך לשקיעת השמש וסמוך לזריחתה.

3. אתר לינה מקובצת של עורבים, אנפיות בקר, מגלנים וכדומה ניתן לזיהות פשוט בראיה. על אחד העצים שבשכונה רואים לקראת השקיעה כמות רבה של ציפורים מאותו המין – ציפורים אשר במשך שעות היום לא נראו שם.

4. הרימו עיניכם לשמים כחצי שעה לפני השקיעה, ועד לשקיעה, וצפו בכיוון תנועתן של הציפורים השונות. צפו בהתכנסות של מספר פרטים ללהקה קטנה וצפו בלהקות הקטנות הנעות כולן לאותו הכיוון, לפי מין הציפור שבלהקה. נסו לעקוב היכן נוחתות הלהקות. אם ראיתם את הלהקות מסתחררות בשמים כמו בריקוד  – זה אזור אתר הלינה.

5. התבוננו באנטנות טלוויזיה על גגות הבתים, על כרכובי מרפסות וגגות גבוהים ועמודים וגבוהים ונסו להבחין בהתכנסות של מספר פרטים חריג במקום. אם הבחנתם בכך, סימן שאתם קרובים לאתר של לינה מקובצת.

 

 

המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית התחיל בסקר למיפוי אתרי הלינה המקובצת בארץ.

אנו מעוניינים לקבל מהגולשים מהצפרים ומהקהל הרחב מידע על אתרי לינה מקובצת.

לפי הפרטים שבטופס הבא.

 

להקלדת נתונים ישירות באתר לחצו כאן

 

 את המידע אפשר להעביר גם לדורון להב בדוא"ל: yardbirdsil@gmail.com

 

לרשימת האתרים הפעילים של לינת לילה מקובצת  

 

 

מקורות מידע ואתרים נוספים:

1.      זהבי, אמוץ ואבישג, 1996, טווסים אלטרואיזם ועקרון ההכבדה, הוצ' החברה להגנת הטבע.

 

2. על הלינה המקובצת של הנחליאלי באתר המשרד להגנת הסביבה.

 

3. סרטון המראה לינה מקובצת של זרזירים: http://www.fazed.org/video/?id=336

 

4. מאמר על יתרונות הלינה המקובצת: http://www.snunit.k12.il/heb_journals/aretz/298016.html

 

5. סירטון של נחליאלים המתכנסים על עץ ללינה מקובצת: http://www.youtube.com/watch?v=jj1SCPZ_lNw

 

מילות מפתח לנושא: Bird Swarm, Roosting site

 

 

לאתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית

http://www.yardbirds.org.il/

‏28/07/2012